Vegan retseptidega rikkalikum toidulaud

Veganlus ehk täistaimetoitlus ei ole lihtsalt üks järjekordne dieet või toitumisalane liikumine. See on eluviis, millest saab kasu lõigata igaüks. Uurides erinevaid vegan retsepte saab muuta oma igapäevase menüü palju rikkalikumaks nii maitsenüansside kui ka toitainete rohkuse poolest. Tuleb lihtsalt olla julge ja proovida. Lapsedki saab kergemini sööma köögivilju, kui toit on värviline, põnev ning lõhnab hästi. Siin on 2 lihtsat retsepti, mida peaksid proovima kõik.

Värske peedi salat Jamie Oliver’i moodi:

Salatiks vajad: värskeid beebipeete (erinevat värvi), soola, pipart, lehtpeterselli, värsket mädarõigast.

Eemalda peetidelt lehed (võid neid näiteks õhtusöögil pakutava salati sisse panna), viiluta peedid juurvilja koorijaga õhukesteks viiludeks. Maitsesta peediviilud kausis soola, pipra, peterselli ja värske, riivitud mädarõikaga, et anda salatile kerge vürtsikus. Jäta salat 5-10 minutiks seisma, et mädarõikas leiduv hape pehmendaks selle struktuuri.  Kes vürtse ei armasta võib jätta mädarõika lisamata.

Jamie Oliver'i vegan värske peedi salat

 

Michela Chiappa tsukiini salat:

Salatiks vajad: 4 noort tsukiinit (rohelist ja kollast), 1-2 värsket punast tšillipipart, 1 sidrunit, extra virgin oliiviõli, 0.5 tl sinepipulbrit, meresoola, väike peotäis basiiliku lehti.

Viiluta juurvilja koorijaga noored tsukiinid pikuti õhukesteks ribadeks. Pane nad koos hakitud tšilliga kaussi. Sega vahepeal väikses kausis kokku oliiviõli, sidrunimahl, sool ja sinepipulber ning vala kaste tsukiinide peale. Maitsesta salat koostisaineid kätega tõstes ning lõpuks lisa basiiliku lehed. Serveeri koheselt.

Michela Chiappa tsukiini salat

Nii täiskasvanud kui ka lapsed söövad silmadega.Lastel süveneva toitainete puudulikkuse juures on toidu visuaalne pool tihti võtmeteguriks. Lihtsaid vegan retsepte on hea koos perega valmistada. Värvilised, aromaatsed ning õhulised köögiviljasalatid on väga hea algus oma toidulaua rikastamiseks.

 

Et toitude kvaliteet ning maitse vastaksid meie ootustele ning meie ökoloogine jalajälg oleks väiksem, tuleb toiduks tarvitatavad aed- ja puuviljad ise kasvatada või osta ökopoodidest, kus toodete valik on tõesti lai.

Tootevalikust mahekauplustes saate lugeda siit: Ökopoodide lõputud võimalused

Iga söögikoht ei ole veel vegan kohvik

Kui oled taimetoitlane, siis peale paari viimasel ajal tekkinud spetsiaalse vegan kohviku, võib teiste söögikohtade näiliselt nagu ülisuure hulga seast täisväärtuslikku taimetoitu pakkuva söögikoha leidmine osutuda üsna keeruliseks protsessiks. Ning paljud toitlustusasutused nagu ei teagi, mida õigupoolest sõna vegan tähendab. Üldiselt tähendab vegan toit 100%-list taimset toitu – sellest ei leia liha, muna ja želatiini, aga ka mitte loomset piima, võid, juustu jne., mis asendatakse taimse piima, koore, vahukoore jmt. alternatiividega.

VeggieGarden1

Pühendunud taimetoitlane võib ju ettekandjale kõik need toiduained üles loetleda, mida tema toit mingil juhul sisaldada ei tohiks, aga sellegipoolest võib tulla soovimatuid üllatusi. Näiteks jäetakse need ülesloetletud toiduained küll välja, aga olemas on näiteks austrikaste või lihapuljong, toidu valmistamisel kasutatud źelatiini jne. – ning seda ei pruugi ettekandja isegi teadagi. Seetõttu – kui tegu ei ole just 100% vegan kohvikuga (millel tihtipeale on ka taimetoitlastest omanikud ja töötajad) – oleks pühendunud veganil alati mõistlik lasta köögist ja kokalt endalt lasta järgi uurida, mis täpselt ühes või teises toidus sisaldub.

Vegan retseptide järgi valmistatud taimetoidu plussid

Vegan retseptide järgi on taimetoitu valmistada lihtne ning see on tervislik moodus omandamaks süües kõik vajalikud toitained ning samas säilitamaks ka kehakaalu.

Vegan retseptide järgi valmistatud taimetoit ei kahjusta inimese tervist, küll aga peab jälgima tasakaalustatud toitumise põhimõtet. Kuna kuna taimetoidu alla käivad kõik taimse päritoluga söödavad asjad (k.a. vürtsid ja teraviljad), siis on vegan retseptide osas olemas äärmiselt lai valik. Nii saab kaltsiumi näiteks rohelistest köögiviljadest, seemnetest, pähklitest ja mandlitest; hirsist, tatrast spinatist ja peedist saab rauda; sojatoodetest, pähklitest ja idandamata seemnetest asendamatuid aminohappeid. Juurde peaks tarbima ainult B12 vitamiini, mida saab igast apteegist.

go-vegan

Paljud vegetaarlaseks hakanud inimesed on tunnistanud, et peale toidulaua muutmist on energiat juurde tulnud. Ka ennetab taimetoitlus paljusid valest toitumisest tingitud vanemas eas ilmnevaid haigusi. Nii on näiteks taimetoitlastel tõestatult väiksem risk südamehaigustesse surra, kuna vegan retseptide järgi valmistatud taimetoidus on vähe kolesterooli, mis kipub veresooni ummistama.

Endine Miku Vegan Kohvik ja nüüdne Vegan Restoran V klientide vähesuse üle ei kurda

Endine projekt Miku Vegan Kohvik reorganiseeris end mobiilsest festivalidel ja laatadel rahva toitlustajast ümber statsionaarseks täistaimetoidu restoraniks Vegan Restoran V ümber 2014. aasta aprillikuus. Sellise muudatuse tingiski rahva suur huvi ühe kindla koha vastu, kus ainult taolist taimetoitu pakutaks. Oma pesaks leiti õdusad ruumid Rataskaevu tänaval, kus kümnekonna lauaga end sisse seati. Koht sai kohe ülimalt populaarseks ning ka praegu on mõistlik laud ette broneerida. Eriti populaarne on endine vegan kohvik ja nüüdne restoran põhjanaabritest turistide seas.

Esmakordsele vegantoidu maitsjale soovitatakse tellida veganburgerit, mis on ühtlasi ka restorani kõige müüdavam roog. Ka Eestis leiduva tooraine valikuga on endise vegan kohviku ja nüüdse restorani omanikud rahul – valik on lai ning ka supermarketites mandli-, soja- ja kinoapiim saadaval.

Alla 20 töötajaga vegan restoran võõrustab suvel keskmiselt ca 150 vegantoidu austajast klienti päevas, talvel ca 60 päevas ning ülimaitsvate veganroogade hinnad on Tallinna vanalinnas asuvate söögikohtade hinnaklassi arvestades pigem odavad kui kallid – pearoad vahemikus 5,90 – 8,30 eurot.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Mõnusad muutused peale taimetoitlaseks hakkamist

Mida räägivad muutusest oma enesetundes need inimesed, kes on lihast loobunud ja mõnda aega ainult vegan retseptide järgi valmistatud taimetoitu tarbinud.

18_VeganismRikkalikum toidulaud

Vegan retseptid on internetiavarustes saadaval äärmiselt laias valikus ning omaseks saavad ka varem teadmata köögiviljad. Ka harjumuspäraseid köögivilju hakatakse teisi valmistama. Vegan retseptidega lisandub ka hulgaliselt teadmisi erinevatest vürtsidest ning kasvab nende kasutamine.

Kerge olek

Liha seedimine võtab organismil palju aega ning see on seedesüsteemile koormav. Peale vegan retseptide kasutuselevõttu kaob tavapärane söögijärgne raskustunne.

Vähem haigusi

Külmetushaigused kimbutavad inimesi tavaliselt kogu sügis-talvise perioodi ja neid on keeruline korralikult välja ravida. Vegan retseptide järgi toitujad on märkinud, et nad on varasemast tunduvalt vähem haiged.

Hea tunne

Kõige rohkem on täheldatud ja kõige positiivsemaks muutuseks taimetoitluse juures peetud seda, et peale taimetoitlaseks hakkamist on lisaks füüsilisele kergele olekule oluliselt paranenud ka üldine meeleolu – nad on muutunud vähemärrituvateks ja rõõmsamateks.

Esimene vegan retseptidega kokaraamat Eestis

taimetoitkaasEestis on taimetoitllus viimase paari aasta jooksul tõeliselt populaarseks ning juba 2012. aasta juulikuus ilmus kirjastuselt Pegasus “Toidud ainult taimedest” ehk esimene omataoline raamat Eestis, mille sisuks on ainult vegan retseptid. Tegu on 100% taimetoidu kokaraamatuga, milles sisalduvates vegan retseptides ei ole muna, liha ega piima. Raamatu autoriteks on taimetoitlased Mikk Mägi ja Loore Emilie Raav ning lisaks vegan retseptidele jagavad selles oma lugusid ka eesti tuntud taimetoitlased – Reet Aus, Pirjo Levandi, Tunne Kelam jne.

Kuigi raamat on kokku pandud ainult vegan retseptidest, leiab selles ka kreemikookide ja grillivarraste valmistamise õpetusi. Paljud inimesed arvavad taimetoitlust olevat ainult kapsa ja porgandi närimine,

raamatus üritatakse seda arusaama laiendada. Nii leiab raamatust ka õpetusi sellest, kuidas ilma munata küpstetada või millest valmistada taimseid võilevamäärdeid ja kotlette. Rõhku on pandud ka taimetoidu teoreetilisele küljele – kuidas hoida oma toitumine tasakaalustatuna, kus saada vajalikke mineraale ja vitamiine, rauda ja valke.

Porgand looduskosmeetikas

Looduskosmeetikas on porgand kasutuses eelkõige oma kortsudevastase toime tõttu, lisaks teeb porgand naha värskemaks ja jumekamaks ning annab kaitset UV-kiirguse eet. Porgandiõlis sisaldub hulgaliselt antioksüdante, mis ennetavad ja parandavad halvast toitumisest või karmist keskkonnast tingitud nahakahjustusi.

porgand
Samuti on porgand rikas B8 vitamiini sisalduse poolest. Seetõttu kasutatakse looduskosmeetikas laialdaselt porgandiõli, mis teeb juuksed tugevaks ja ennetab nende väljalangemist, aga samuti on sel suurepärane naha niisutus- ja kaitsmisvõime ning seda tänu selles sisalduvale suurele karotenoidide sisaldusele. Karotenoidid on antioksüdandid, mida nahale kandes annavad rakkudele kaitse kahjulike vabade radikaalide eest. Samuti suurendavad karotenoidid koos porgandis sisalduva vitamiiniga naha immuunsust, vähendavad UV-kiirguse kahjulikku mõju, tugevdavad loomulikku päevitust ja parandavad päikesepõletust.

Siinkohal tasuks aga silmas pidada seda, et kasulikud omadused on vaid looduskosmeetika toodetel – mineraalõlidel põhinevad tooted vastupidiselt vähendavad organismis E vitamiini taset ning ei lase nahal hingata.

Looduskosmeetikaga juusteprobleemide vastu

Peale kurnavat talve on tavaliselt juuksed väsinud ja ilmetud. Ründad tavakaubanduse lette ja kuhjaid kokku arvukalt maske ja palsameid selle alusel, mida rohkemat ja uhkemat selle silt lubab?

Proovi sel aastal teisiti ja anna oma juustele uus hingamine looduskosmeetika abil.

flowers-friends-girl-hair-nature-Favim.com-446354
* Ärritunud ja sügelev peanahk – šampoon kadakaõliga. Peseb juustelt maha kogunenud halvad ained, leevendab peanaha kihelust ning tasakaalustab naha funktsioone.

* Peanaha ja juuste süvapuhastus – savišampoon või savipulber. Samal eesmärgil olnud kasutusel juba iidsetel Põhja-Aafrika rahvastel.

* Ketendav peanahk – nõges. Ammustest aegadest tuntud oma hea mõju poolest stimuleerib ja niisutab see juuksekarvu ja peanahka ning annab juustele elujõudu.

* Kuivad ja kahjustatud juuksed – kaeraśampoon. Vähendab juuste lõhenemist ja murdumist, puhastab juuste välispinda, annab tagasi juuste loomuliku elastsuse, pehmuse ja läike. Riitsinusõli – sega see munakollase ja supilusikatäie meega maskiks, määri juustele, hoia tunnike ja pese siis maha. Juuksetoonik rosmariiniga – juuste kasvu kiirendav mõju.

Aloe Vera´ga julgelt suvele vastu. Looduskosmeetika saladused.

Suvi on tulekul ja lõpuks ometi saab pikast pimedast ajast väsinud nahk päikesevalgusest ahmida endasse nii vajalikku D-vitamiini. Aga päikesega koos kaasnab ka teine nähtus – päikesepõletus. Vaid ainult veidi aega esimeste päikesekiirte käes ja juba ongi nahk punane, põletikuline ja tundlik, hullemal juhul kattub isegi vesivillidega.

Green leaf of aloe with drops of water

Igal juhul võiks suvel käeulatuses olla looduskosmeetika ning eriti Aloe Vera – tuntud-teatud ravivahendi – sisaldusega tooted. Julgelt võib kasutada ka otse Aloe Vera taime lehtede mahla, milles sisaldub palju elutähtsaid aineid ning mis toidab nahka maksimaalselt. Aga nahale väga hea mõjuga on ka leebemad Aloe Vera päevitusjärgset nahka jahutavad ja värskendavad tooted, mis aitavad ka pigmentatsioone vältida, kortsukeste teket ennetada ning ravivad ka putukahammustusi ja allergilisi nahareaktsioone. Aloe Vera sprei leevendab ka konditsioneeritud õhust tulenevat nahakuivust, seega on see hea abivahend ka kontorikeskkonnas või lennureisil kasutamiseks. Ja mis kõige toredam asja juures – Aloe Vera sisaldusega looduskosmeetika sobib igale nahatüübile.